Esnaf ve Sanatkârlar Yeterlilik Merkezi (ESYEM) Projesi sonunda şu sonuçlara ulaşılacaktır:

  • Toplumsal ve Kişisel Hizmetler sektöründe 3 ulusal meslek standardı(UMS) hazırlanacaktır. (“Kozmetik Ürünler Tanıtım ve Uygulama Elemanı”, “Cilt Bakım Uygulayıcısı”, “Bölgesel İnceltme Uygulayıcısı”)
  • Toplumsal ve Kişisel Hizmetler sektöründe 3 ulusal yeterlilik (UY) hazırlanarak Türkiye Yeterlilik Çerçevesine yerleştirilecektir. (“Kozmetik Ürünler Tanıtım ve Uygulama Elemanı”, “Cilt Bakım Uygulayıcısı”, “Bölgesel İnceltme Uygulayıcısı”)
  • TESK bünyesinde Toplumsal ve Kişisel Hizmetler sektöründe bulunan 12 ulusal yeterlilikte TÜRKAK’tan akredite olmuş ve MYK’den yetki almış bir yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu kurulacaktır.
  • “Kozmetik Ürünler Tanıtım ve Uygulama Elemanı”, “Cilt Bakım Uygulayıcısı”, “Bölgesel İnceltme Uygulayıcısı”, “Ağdacı”, “Dövme Uygulayıcısı”, “Takı (Piercing) Uygulayıcısı”, “Manikürist”, “Masaj Uygulayıcısı”, “Makyaj Uygulayıcısı”, “Makyaj Uzmanı”, “Güzellik Uzmanı” ve “Kuaför” ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme sistemi oluşturulacak, soru bankası geliştirilecek, akreditasyon ve yetkilendirme sağlanacaktır.
  • Belgelendirme merkezinin kurulması ve işletilmesi kapsamında 100 kişi sınava alınarak başarılı olanlara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir.
  • Ulusal Yeterlilik Sistemi ile toplumsal kişisel hizmetler sektöründeki meslek standartları, yeterlilikler ve belgelendirme hizmetleri hakkında farkındalık artırılacaktır. Bu kapsamda Ankara, İstanbul ve İzmir’de esnaflara yönelik bilgilendirme seminerleri düzenlenecektir.